PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=245851}

Tylko strzelaj

Shoot 'Em Up
6,3 27 988
ocen
6,3 10 1 27988
6,2 5
ocen krytyków
Tylko strzelaj
powrót do forum filmu Tylko strzelaj

Film rewelacyjny.
Właśnie szukałem czegoś na poprawienie sobie humoru, ponownie sięgnąłem po Tylko strzelaj i po raz kolejny rewelacyjnie się bawiłem w czasie seansu.
Później wszedłem na Filmweb i komentarze do filmu rozbawiły mnie w podobnym stopniu, co sam obraz :D

Film jest świetnie zrobioną parodią kina akcji, a wygląda na to, że duża część widzów w ogóle tego nie zauważyła (sic!) i traktuje go jako denny film akcji klasy B. Pragnę zatem uświadomić wszystkich narzekających na brak logiki, nieśmiertelność głównego bohatera, nierealność przedstawionych zdarzeń itp., że film taki właśnie miał być.
W filmie po prostu wzięto wszystkie elementy składowe typowego kina akcji i doprowadzono je do absurdu. W sposób całkowicie świadomy i zamierzony. Taki zabieg nazywamy PARODIĄ.

Poza tym jest tam cała masa bezpośrednich odniesień innych filmów.
Scena w której Smith uczy pokory faceta wyprzedzającego bez kierunkowskazów od razu skojarzyła mi się z podobną sekwencją z Zagubionej autostrady Lyncha. Samotne mieszkanie w opuszczonej fabryce zamienionej w prywatną twierdzę przywodzi na myśl "dom" bohatera granego przez Gene'a Hackmana we Wrogu publicznym. Podobnych smaczków można się tu doszukać dużo więcej.

Jeżeli więc ktoś pisze, że film jest bezsensowny, bo mało realistyczny, to zwyczajnie świadczy to o tym, że niczego nie zrozumiał.
Naprawdę istnieje taki gatunek jak parodia i ww. obraz jest właśnie jego doskonałym przykładem.

ocenił(a) film na 10
gramin

Zgadzam się w 100% z przedmówcą, film świetny, rewelacyjna komedia, a zarazem film akcji... Widząc po ocenie i komentarzach to ludzie naprawdę nie rozumieją tego filmu, a ja już dawno się tak nie uśmiałem...

ocenił(a) film na 9
gramin

Nic dodać, nic ująć :)

gramin

Jakoś na okładce filmu DVD jest napisane, że Shoot'em up to kino akcji a nie parodia:P. i co wy na to?

ocenił(a) film na 8
josu2359

A mało Ci tam było akcji? :D

ocenił(a) film na 5
gramin

Założeniem było, żeby pokazać zabicie jak największej liczby osób w jak najciekawszy sposób

gramin

zgadzam się w 100 % i ciesze się, że są ludzie którzy rozumieją takie kino, bo po przeczytaniu niektórych dyskusji poziom niektórych widzów jej załamujący...film GENIALNY ;)

Hexa_Sandra

dobrze, ze Twoj poziom nie jest "zalamujacy". Tutaj sie komentuje filmy a nie obraza innych. Na okladce CD bylo napisane- film akcji dlatego zapytalam dlaczego ktos uwaza, ze to jest parodia. Na innych okladkach jesli film jest parodia- jest to zwykle napisane. Skad wiesz, ze rezyser nie bral wszystkiego na serio i dla niego byl to tylko i wylacznie film akcji a nie parodia? Jesli tak bylo- film jest dnem, jesli to parodia- jest udana. Nie mozna mi pokontemplowac? Chyba o to chodzi, by wymienic sie spostrzezeniami i pokomentowac film.

josu2359

Można, oczywiście, że tak. Mówiąc o innych dyskusjach nie miałam na myśli Twojej wypowiedzi ale inne konwersacje pod filmem. Poza tym gdyby na okładce np. Bękartów Wojny było napisane-film historyczny realnie oddający wydarzenia historyczne to też byś uwierzył, bo tak jest napisane? Tego, że to parodia, można się domyślić- kino to nie tylko podanie historyjki na tacy, nad filmem należy się też zastanowić.

josu2359

jak film jest robiony w jajcarski sposób, to od razu widać.
pewnego dnia może i ty nauczysz się to dostrzegać.
cierpliwości.

gramin

Zgadzam się całkowicie. Do tego filmu wystarczy prawidłowo się nastawić (na parodię, a nie poważny film), a na pewno się spodoba :]

ocenił(a) film na 7
gramin

Ogólnie masz rację, ale ja bym powiedział, że to raczej pastisz jest.

ocenił(a) film na 9
gramin

Nie wiem czemu dopiero teraz znalazłam ten film. Od początku z filmem było coś nie tak - marchewka <3 a potem ta konsternacja o co chodzi , czy to pastiż czy nie. Nie ma tu tak dosłownych odniesień jak w Machete ale i tak świetnie jest zrobiony. Połączenie wszystkich niedociągnięć w innych kinach akcji i wychodzi coś takiego. I muzyka całkiem pasuje.

gramin

Rozumiem że miał to być pastisz ale bez przesady. Szkoda mi Owena i Miniki bo to naprawdę dobrzy aktorzy a grali w takim czymś. To tak jak by przyszli na plan a reżyser zapytany o scenariusz odparł "Tylko strzelaj".

Moja ocena 3,1/6 za marchew którą gwizdnął Bugsowi.

ocenił(a) film na 7
gramin

Myślę, że gdyby w opisie filmu padło gdzieś nazwisko Tarantino czy Rodriguez film miałby wiele wyższe noty. Nie ma tu ich, film jednak utrzymany jest w podobnym klimacie jak twórczość wspomnianych panów. Motyw z marchewką... dość oryginalny i niezaprzeczalnie dowodzący, że to jednak pastisz. Zresztą Michael Davis jako reżyser ma na swoim koncie tylko komedie.

Mi się podobał choć odkryłam go dopiero teraz. 7/10

ocenił(a) film na 10
gramin

Pastisz kina akcji - mistrzostwo świata - nareszcie obejrzałem film, któremu nie mogę dać mniej niż 10/10 !!!

ocenił(a) film na 2
gramin

Jak komuś może podobać się ten film? Jaja sobie robicie z tymi ocenami. Dopalacze robią straszne spustoszenie.

ocenił(a) film na 2
gramin

Póki co, widzę kategorię "Akcja"...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones